Paldi Kankaj, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAGCH9124D1ZU
Call 07949336220
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Voltage | 415V |
| Types | Strip Heater |
| Condition | New |
| Brand | Heatrotherm |
| Billet Diameter Range | 50 kW to 4000 kW |
| Frequency | 300Hz - 30 KHz |
| Power Source | Induction |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Voltage | 415V |
| Heater Material | Ferrous and Non Ferrous |
| Condition | New |
| Size | Contact Supplier for further details |
| Brand | Heatrotherm India Private Limited |
| Power | Contact Supplier for further details |
| Billet Diameter Range | 16mm to 200mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Automatic |
| Billet Size | 16 mm to 400 mm |
| Frequency | 300 Hz to 30 kHz |
| Power Rating | 50 kW to 2000 kW |
| Power Source | Induction - Electric |
| Surface Finish | Paint Coated - Powder Coatin |
Our Medium-Low Frequency Automatic Billet Heater is designed for inductive heating of steel billets with a circular or square cross-section up to forging temperatures. The heaters consist of three modules – feeding, heating and output. At the customers’ request, the heater can also be equipped with a hot billet sorter.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Voltage | 415V |
| Size | 16 mm to 250 mm |
| Brand | Heatrotherm |
| Frequency | 300 Hz to 30 kHz |
| Phase Type | Three Phase |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Power Source | Electric |
| Material Loading Capacity (T) | 3 Ton |
View Complete details
Product Brochure
| Power | 10kW |
| Brand | Heatrotherm |
| Voltage | 415 V |
| Heater Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric |
| Phase | 3 Phase |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Bar Size | upto 120 mm |
Heatrotherm end bar heaters are practically in field for upsetting of components like, u-bolt, rear end piece, spindle, ‘s’- cam shaft, tube shaft, male shaft, i-bolt, leaf spring, fasteners, nut bolt, Ra shaft, stub shaft, agricultural products. The Heatrotherm brand is able to provide the forgers with ultimate induction End bar heating system that meets the ever-increasing demands for efficiency and high quality forging products.
View Complete details