| Power | 10kW |
| Brand | Heatrotherm |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 300 Hz - 30KHz |
| Power Source | Electric |
| Phase | 3 Phase |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Bar Size | Round 16 mm to 120 mm |
Heatrotherm end bar heaters are practically in field for upsetting of components like, u-bolt, rear end piece, spindle, ‘s’- cam shaft, tube shaft, male shaft, i-bolt, leaf spring, fasteners, nut bolt, Ra shaft, stub shaft, agricultural products. The Heatrotherm brand is able to provide the forgers with ultimate induction End bar heating system that meets the ever-increasing demands for efficiency and high quality forging products.
Salient Features:
- Load resonant technology
- Input Power factor 0.99 for 0 to 100% output power
- Thyristor/IGBT power supply
- Suitable for ferrous and non-ferrous metal
- True temperature uniformity control
- No special foundation required
- Refractory anted rugged Induction coil design with 5.5./guide roils
- Epoxy insulated coil winding
- Quick disconnect water & electrical connection
- Temperature feedback control (optional)
- Built in D.M. unit (optional)
Robust & Heavy Duty Mechanical Handling System:• Automatic/semi automatic systems (Walking beam, chain conveyor, pneumatic/hydraulic pusher))
• Pneumatic bar lifting arrangement
• Bar moving system
Optional Accessories• Infrared pyrometer
• Accept-reject mechanism
• Energy monitoring system, Automatic lubrication system
Customer Benefits:• High energy efficiency
• Rapid start-up
• Reduced power consumption
• Higher quality output
• Increased die life
• Negligible scale loss
• Environment friendly
• Low running cost
Controls:
- PLC Control With HMI
- Water flow, temperature and pressure safety interlocks
- Door Interlocks
- Pressure Switches in both water circuit (D.M. and cooling Water)
- SCADA System
Price Range : Rs. 1000000-2000000/Unit