Paldi Kankaj, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAGCH9124D1ZU
Call 07949336220
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Voltage | 440V |
| Brand | Heatrotherm |
| Country of Origin | Made in India |
| Heater Material | Steel |
| Power Source | Electric |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Material | MS (Hardenable Steel) |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Power | 50 kW to 700 kW |
| Brand | Heatrotherm |
| Phase Type | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
Induction heating technology is particularily advantageous for spot and surface hardening parts comprised of hardenable materials, because it is possible to attain a high specific power output of many kW per cm2 of surface area of the heated piece, and this takes advantage of what is called the “skin effect.“
Additional Information:
View Complete details